Strona Główna
DJ na Wesele
Zespoły
Konfenansjer
Blog
Kontakt
Wybór Sali - pomyśleliście o tym?

Duży parkiet, odpowiednia ilość miejsc, stoły, brak zasłaniających filarów, ogólna estetyka, lokalizacja – to wszystko jest ważne gdy wybieramy coś takiego jak sala weselna. Jest jeszcze kilka istotnych kwestii, które znacząco wpływają na powodzenie wesela, ale jedna jest szczególnie ważna ze względu na komfort gości, którzy w założeniu mają bawić się najlepiej do białego rana z muzyką zapewnianą przez zespół weselny lub DJa weselnego.
Niestety nie widać tego, ale na szczęście słychać – akustyka sali weselnej.

Niezależnie czy zdecydujecie się na zespół weselny czy będzie to DJ weselny, bardzo ważne jest by zwrócić uwagę na to jak rozchodzi się dźwięk w Sali.
W nagraniu opowiadam dlaczego.

Z chęcią pomogę ocenić czy akustyka rozważanej sali jest odpowiednia – zapraszam do kontaktu.
Ryś


 

Poprawiny – organizować czy nie?

Pytanie, które pojawia się niemalże zawsze ,,Czy organizować poprawiny?”
Wiadomo, że wiąże się to z dodatkowymi działaniami bo trzeba na poprawiny spojrzeć jak na organizację drugiego wydarzenia, które również ma uczcić zawarcie małżeństwa, niemalże tak jak wesele. W tym nagraniu opowiadam jak można zweryfikować czy warto organizować poprawiny, jeśli tak to jaka jest na to moja wizja i jak zwykle wygląda moja rola w przypadku poprawin – mam nadzieję, że pomogę się zainspirować.

Zapraszam do kontaktu, jestem do dyspozycji.
Pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości związane z organizacją wesela, jak m.in.:
- Jaki zespół na wesele?
- Wybór Sali na wesele?
- Oprawa muzyczna podczas ślubu w kościele?
- DJ na wesele

Udany Pierwszy Taniec - recepta

Pierwszy taniec weselny to taki punkt programu wesela, którego wypełnienie przynosi wielu parom ulgę i dopiero po jego zakończeniu zaczyna opadać stres, mogą spokojnie zająć się świętowaniem.
Jeśli Tobie/Wam pierwszy taniec spędza sen z powiek to spokojnie – to nagranie jest po to by to zmienić.
Wielu profesjonalnych tancerzy, muzyków ma tremę przed występem, a co dopiero gdy ktoś nie robi tego na co dzień i musi nagle wyjść na środek sali pełnej gości i dać popis umiejętności tanecznych..
I tu jest słowo klucz – NIE musi i nie musicie dawać, żadnego popisu.
Pierwszy taniec weselny jest dla Was, to Wasza chwila i możecie zrobić to w swoim stylu. Wskazówka w materiale.

A po więcej porad, wskazówek zapraszam do kontaktu. Pomogę zorganizować udane wesele.
Ryś

Atrakcje weselne - na co zwrócić uwagę?

Wiem doskonale, że oczekują Państwo ode mnie tego by goście wracali z Państwa święta pełni pozytywnych wrażeń, które będą wspominać jeszcze długo po Państwa wymarzonym weselu
- moim zadaniem jest opracować z Państwem program w taki sposób by to osiągnąć.
Dzięki temu krótkiemu nagraniu dowiecie się na jakie podstawowe zagadnienia nalezy zwrócić uwagę i o jakie zawsze dbam by wesele przebiegało płynnie, harmonijnie,
a Państwo Młodzi mogli zająć się gośćmi i świętowaniem jednego ze swoich najważniejszych dni w życiu.

Chętnie opowiem więcej, podzielę się wiedzą i doświadczeniem by dostarczyć Państwu odpowiedzi na pytanie "Jak zorganizować wesele?"
Ryś

Poprawiny?

Podczas organizacji uroczystości weselnej nasuwa się wiele ważnych pytań.
Czy warto robić poprawiny? Zależy to od kilku czynników.

Po pierwsze, czy goście są z daleka i nocują , czy raczej większość jest z okolic miejsca organizacji wesela?
Właściwie w jednym i drugim przypadku warto zrobić mały wywiad.
Część gości jeżeli są z bardzo daleka, to i tak z pewnością wyjadą bezpośrednio po śniadaniu w hotelu. Może jednak być inaczej, wtedy, kiedy do miejsca powrotu jest więcej niż kilkadziesiąt kilometró - po prostu warto z gośćmi wcześniej porozmawiać.

Z obserwacji wiem, że większość gości jest miejscowych, ale wtedy też poprawiny można zorganizować jeśli są takie możliwości. Wtedy zwyczajnie warto zapytać czy w ogóle będą zainteresowani.
Czasami się zdarza (chociaż to już rzadkość), że Państwo Młodzi zapraszają na poprawiny gości, którzy nie byli na weselu z różnych względów i wtedy właściwie organizują drugie wydarzenie.

Czy warto aby na poprawinach grał zespół? 
Z mojego doświadczenia wynika, że nie. Goście nie są specjalnie już chętni do tańczenia w takim wymiarze jak dnia pierwszego i wg mnie wtedy zespół staje się niepotrzebnnym, dodatkowym kosztem dla Młodych.
Alternatywą jest DJ Weselny.
Jednak jeśli może zaistnieć potrzeba obsługi muzycznej warto zaangażować dobrego dja–konferansjera, który równiez zapewni odpowiednią oprawę muzyczną oraz sprawne prowadzenie spotkania, przy zachowaniu oszczędności dla Pary Młodej.

Jaka jest propozycja aRGee na wesele i poprawiny?

Otóż wielokrotnie zdarzało mi się obsługiwać muzycznie poprawiny jako DJ, kiedy dnia poprzedniego grałem i prowadziłem imprezę z całym moim zespołem. Okazało się to atrakcyjne o ile nie najlepsze rozwiązanie ponieważ jako dj praktycznie mogłem zagrać wszystko, a kiedy nie było wielkich chęci do zabawy (co się zdarza) wychodziłem z gitarą do gości grając covery polskiej i zachodniej muzyki, co często przeradzało się w chóralne śpiewy przy stołach.
Przyjmowane to było z wielkim aplauzem biesiadujących, ku zadowoleniu Państwa Młodych.
Jeżeli chcecie organizować poprawiny to dobry DJ jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
Dodam, że w wielu przypadkach jednak nie warto organizować poprawin, chyba, że jesteście pewni , że rodzina i goście są bardzo „zabawowi”, wtedy bez poprawin ani rusz!

Na końcu poruszę jeszcze sprawę obsługi muzycznej tzw. pożegnania w domu Panny Młodej.
Jest to tradycja dość archaiczna i rzadko się zdarza, ale jeszcze bywa kultywowana.
Przeważnie do tego namawiają dziadkowie młodej pary, którzy przed laty uczestniczyli w błogosławieństwie odbywającym się w domu panny młodej. Ostatni raz zdarzyło mi się grać przed domem ok 4 lat temu
i już wtedy nie był to trafiony pomysł, bo do domu przyjechały praktycznie dwie rodziny. Poza tym jest to dodatkowy kłopot dla młodych, gdyż trzeba przygotować jakiś poczęstunek, kawę itp. Jeśli możecie to raczej nie dajcie się namówić.

I jeszcze jedna kwestia. Często młode pary chcą, aby dodatkowo ktoś z zespołu zagrał lub zaspiewał podczas mszy. Jest to dobry pomysł o ile zespół ma podkłady muzyczne dla takiej oprawy, lub organista podoła zagrać z wcześniej przygotowanych dla niego nut. Różnie z tym bywa. Jest jeszcze jeden problem utrudniający wykonanie tegoż. Otóż odległość od kościoła do sali weselnej nie powinna być zbyt duża, gdyż jeśli ma zagrać, czy zaśpiewać tam ktoś z członków zespołu, to musi to zorganizować to logistycznie. W innym wypadku, jeśli ta odległość jest znaczna (20 -30 km) lepiej zatrudnić w tym celu dodatkowo innego wykonawcę.
Jeśli Para Młoda sobie życzy, chętnie zapewnimy zarówno oprawę muzyczną zarówno podczas ceremoni ślubnej, wesela oraz poprawin.

Czytaj dalej...
Wybór sali

Wybierając salę na uroczystość weselna Państwo Młodzi sugerują się przede wszystkim jej estetyką, dostępnością, obsługą i jedzeniem - rzadko zwraca się uwagę na 3 kwestie, które mają znaczący wpływ na powodzenie wesela i pełnej radości z zabawy:
1. Akustyka sali weselnej
Jest ona jednak bardzo istotna, gdyż poziom hałasu w nieakustycznej sali jest o wiele bardziej nieprzyjemny i może wręcz przeszkadzać w słuchaniu muzyki, tańcach i ogólnie miłym spędzaniu czasu.
Praktycznie każda sala ma zupełnie inną akustykę i trzeba często korygować parametry dźwięku, aby był on jak najprzyjemniejszy dla odbiorcy.
Grałem na wielu takich salach i niestety borykałem się z czytelnością dźwięku, a co za tym idzie z reakcją lub brakiem reakcji gości na to co do nich mówiłem.

Najprostszym, podstawowym sposobem „sprawdzenia” akustyki sali jest po prostu (jeśli jest taka możliwość) zakrzyknięcie jakiegoś dość skomplikowanego słowa i usłyszenie jego brzmienia.
Jeśli krzyk był zrozumiały i nie było dodatkowych efektów typu pogłos, przydźwięk czy echo, to znaczy, że sala pod względem akustyki jest w porządku.

2. Jedna sala, nie dwie!
Sala gdzie odbywa się wesele powinna być jedna, aczkolwiek bardzo często zdarza się, że są dwie - na jednej odbywają się tańce, na drugiej goście siedzą i biesiadują.
Trzeba zdać sobie sprawę, że jest to przede wszystkim jest to duża niedogodność dla uczestników, ponieważ o ile nie zrobi się dodatkowego dogłośnienia drugiej sali, to nie ma mowy o tym, aby goście w ogóle usłyszeli i rozumieli co do nich się mówi.
Poza tym ważne aby konferansjer widział co się na sali dzieje (a dzieje się przeważnie wiele). Toasty, przemowy, życzenia , przyśpiewki – Tak! Nadal ta tradycja istnieje.
Często podczas typowego „sto lat” idę w sukurs gościom i staram się akompaniować im na gitarze, dzięki czemu zabawa nabiera odpowiedniego brzmienia i tworzy się angażująca atmosfera integrująca gości.
Osiągnięcie tego ułatwi właśnie wybór sali, która nie jest podzielona na dwie lub więcej.

3. Scena
Fakt, że w większości przypadków jest, ale nie zawsze, dlatego warto jednak zwrócić na to uwagę.
Zespół na scenie prezentuje się o wiele korzystniej, a goście są bezpieczniejsi bo zmniejsza się ryzyko wpadnięcia na instrumenty, nagłośnienie czy oświetlenie..
Ciekawostka: grałem na balu, gdzie już dobrze zaprawiona pani złapała się za kolumnę, przewróciła ją. Kolumna spadła na duży palec u nogi innego gościa, który zamiast po sylwestrze udać się na wymarzone narty, spędził je w domu z palcem w gipsie… Oby nigdy takich sytuacji…

O tych trzech aspektach przy doborze sali warto pamiętać.

Czytaj dalej...
Atrakcje Weselne

Istotną sprawą podczas organizowania wesela jest dobór dodatkowych atrakcji. Na rynku weselnym można ich spotkać sporo: fotobudka, barman, magik, sztuczne ognie, różnego rodzaju występy artystyczne.
Właściwie podczas wesela można zaprezentować wszystko, co w jakiś sposób uświetni imprezę.
I tutaj istnieje pewne niebezpieczeństwo.
Otóż trzeba zwrócić uwagę, że wesele jest imprezą przede wszystkim taneczną.
Goście zjeżdżając się na Waszą uroczystość, chcą przede wszystkim dobrze się bawić, a co za tym idzie po prostu wytańczyć. Dlatego należy pamiętać, że w czasie trwania wesela, oprócz bloków muzycznych, występują prawie zawsze inne zdarzenia typu: podanie tortu, podanie dania specjalnego (np. pieczony udziec), jest sporo toastów, oczywiście podziękowanie dla rodziców i prawie zawsze tradycyjne oczepiny.
Wszystkie te dodatkowe atrakcje są jednocześnie przerwami w blokach muzycznych, których w końcowym rozrachunku nie ma tak dużo bo ok 8 – 9, przy czasu trwania bloku ok 40 – 50 min. Jeżeli decydujecie się Państwo na dodatkowe atrakcje, to nie powinno być ich więcej niż jedna , dwie.
Aby zobrazować dlaczego, podam przykład wesela sprzed 3 lat, gdzie atrakcji było tyle, że w zasadzie nie było miejsca na muzykę i tańce bo ciągle coś było innego w planie wesela. 

Drugą istotną sprawą jest to, aby każda atrakcja nie trwała zbyt długo – maks. 15 min. , a między kolejnymi niespodziankami były bloki muzyczne. Wesele będzie wtedy płynne i goście będą mieli okazję do „wytańczenia się”, każda atrakcja zaś będzie idealną przerwą na odpoczynek.

Na koniec chciałbym poruszyć sprawę trzymania się „sztywno” programu imprezy .
Przykład: gala oskarowa jest często inna niż według pierwotnego scenariusza, ponieważ podczas imprezy na żywo nigdy nie da się wszystkiego przewidzieć. Występują opóźnienia, zmiany w kolejności zdarzeń, dodatkowe przemowy i rzadko jest tak jak było w założeniach.
Nie należy się jednak tym przejmować o ile za przebieg imprezy będzie ktoś odpowiedzialny.
W wypadku zespołów agencji artystyczno-muzycznej aRGee, odpowiedzialność ta jest powieżona prowadzącemu imprezę i on koordynuje wszystko to, co jest związane z przebiegiem wesela, współpracując jednocześnie z szefem kuchni, kelnerami, managerem i oczywiście z Młodą Parą.
Najważniejsze jest aby wszystko było płynne i zgodne z oczekiwaniami gości. Ważne jest to dlatego, aby Państwo Młodzi nie musieli się martwić o przebieg wesela, tylko mieli czas dla swoich gości i również dobrze się bawili, czego wszystkim uczestnikom przyszłych imprez gorąco życzę.
Ryś

Czytaj dalej...
Pierwszy taniec weselny

Często widzę przerażone twarze, w szczególności panów młodych, którzy w większości przypadków nie czują się komfortowo w tańcu. Zgoła inaczej wygląda to u pań młodych, które przeważnie uwielbiają tańczyć, więc pragnęłyby aby ich pierwszy taniec weselny z mężem był wyjątkowy , niepowtarzalny i oczywiście oryginalny.

I zaczynają się poszukiwania szkółki tanecznej, instruktora tańca, osoby, która wymyśli ciekawą choreografię i oczywiście nauczy jej przyszłych małżonków.
Często zdarza się, że takie przygotowania trwają nawet do trzech miesięcy, gdzie pracy i ćwiczeń jest mnóstwo, zapału przeważnie też, jednak bez lat spędzonych na parkiecie trudno dać satysfakcjonujący występ przed publicznością.
Niestety z rozmów z parami młodymi wiem, że rzadko w takich wypadkach efekt końcowy jest zadowalający, szczególnie dla młodej pary. Często rozmawiam z nimi i sami stwierdzają, że o ile samo wesele było super, to pierwszy taniec pozostawiał wiele do życzenia. - nie czuli się w nim dobrze.
Dlaczego tak się dzieje, pomimo usilnych starań i tylu ćwiczeń?
Otóż nawet profesjonalni wykonawcy: wokaliści, tancerze, aktorzy nigdy nie są w pełni zadowoleni ze prapremier swoich wykonań. Dzieje się tak dlatego, że nawet przy mozolnych przygotowaniach nie wszystko idzie po ich myśli. Dopiero po którymś z kolejnych wykonań, nabiera wszystko takiego kształtu jakiego pragnie artysta. Tak bywa u profesjonalistów, a co dopiero u osób, które na co dzień nie są zawodowymi tancerzami. Dochodzi tu jeszcze stres, trema przed gośćmi i ogólne zdenerwowanie przygotowaniami do imprezy no i w końcu to jeden z najwazniejszych dni, dzień ślubu, więc stresu nie brakuje.

Jest jednak bardzo prosty sposób aby pierwszy taniec weselny był miły w odbiorze i przede wszystkim naturalny dla pary młodej.
Wystarczy znaleźć ulubiony wolny utwór i zatańczyć go w najprostszy sposób, patrząc sobie głęboko w oczy, a na końcu po prostu dać sobie pięknie buzi. Będzie to naturalne, z uczuciem i pięknym zakończeniem.
Warunek jest tylko jeden : utwór, do którego tańczycie nie może trwać dłużej niż 2 – 2,5 min. Jeśli będzie go miał grać zespół trzeba wszystko wcześniej ustalić z aranżerem, który bez problemu zmieni formę utworu.
Jeśli ma być on odtworzony z nośnika jako wave lub mp3 to też nie problem, bo każdy muzyk posiada program do edycji audio - wystarczy poprosić muzyków o skrócenie go.
Zawsze można utwór zmodyfikować tak, że nikt nie zauważy, że utwór nie został odtworzony w oryginalnej wersji. Często dokonuję takich edycji na życzenie pary i okazuje się być to cennym dodatkem dla nowożeńców.

Reasumując : jeśli jesteście „taneczni” i uważacie, że sobie poradzicie, to zróbcie własną wersję choreografii pierwszego utworu.
Jeśli jednak nie specjalnie czujecie się na parkiecie – wersja jak powyżej!
Ryś

Czytaj dalej...